Międzynarodowy projekt Greentech w ramach konsorcjum z Łukasiewicz – INS pt. Produkty o dużej wartości dodanej z użyciem substancji aktywnych biologicznie pochodzących z nadkrytycznych ekstraktów roślinnych otrzymał rekomendację NCBiR do finansowania w tegorocznej inicjatywie Eureka.
Projekt będzie realizowany przez 2 lata w ramach konsorcjum jednostek naukowych i produkcyjnych z Polski, Serbii, Czarnogóry i Niemiec. Ze strony polskiej liderem - przedsiębiorcą jest firma Prowana Sp. z o.o, a partnerem Łukasiewicz - INS. Nasz instytut ma otrzymać pół miliona złotych na badania. Warunkiem realizacji projektu jest przyznanie finansowania w krajach wszystkich Partnerów Konsorcjum.
Celem projektu jest opracowanie produktów wspomagających odporność organizmu ludzkiego z użyciem ekstraktów roślinnych wytworzonych metodą ekstrakcji nadkrytycznej w postaci napojów lub odżywek.
Zadaniem Łukasiewicz – INS będzie opracowanie technologii ekstrakcji nadkrytycznej surowców roślinnych (kurkumy, acai, rozmarynu, liści laurowych, owoców rokitnika) jako dodatków do produktów spożywczych o określonym składzie chemicznym oraz właściwościach antyoksydacyjnych. Prowana opracuje nowe formulacje napojów i odżywek z dodatkiem ekstraktów nadkrytycznych lub ich mieszanin będących źródłem różnych grup związków biologicznie aktywnych (kwasy tłuszczowe, związki polifenolowe, związki lotne i zapachowe). Firma Prowana posiada bogate doświadczenie we wprowadzaniu nowych produktów do sprzedaży oraz w realizacji prac badawczo-rozwojowych, potwierdzone m.in. realizacją projektów w zakresie tematyki prezentowanego projektu, jak również zgłoszeniami patentowymi na opracowane technologie.
Inicjatywa EUREKA to zdecentralizowana sieć 41 państw, w tym państw europejskich oraz Unii Europejskiej, której celem jest wspieranie międzynarodowej współpracy w badaniach i rozwoju. W jej ramach finansowane są projekty realizowane przez co najmniej dwóch partnerów z dwóch różnych państw członkowskich, ukierunkowane na opracowanie i wdrożenie lub znaczące ulepszenie istniejącej technologii produkcyjnej, wdrożenie nowego produktu lub usługi.
W przygotowaniu projektu uczestniczyli: Edward Rój i Katarzyna Tyśkiewicz z naszego Instytutu razem z Grzegorzem Rowickim z firmy Prowana Sp. z o.o.
Gratulujemy i życzymy kolejnych wspólnych projektów!
Data publikacji: 2020-11-27